Tarçın Yağı ve Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

8 Ağustos 2011 Pazartesi


Mikroplar ve virüsler için kullanılan ürünler bir süre sonra bakterileri antibiyotiklere karşı dayanıklı hale getiriyor.Ortaçağdan beri kullanılan tarçın yağı ise etkili ve doğal temizlik sağlıyor…

Her gün yeni bir sağlık sorunuyla karşılaştığımız dünyamızda doğa, yine bizim yanımızda ve tüm ürünleriyle bu sorunlarla baş etmede bize büyük kolaylık sağlıyor. Mikroplar ve virüslerin gittikçe çoğaldığı dünyamızda anti bakteriyel sabunlar da hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline geliyor. Ancak bu ürünler, bakterilerin antibiyotiklere karşı dayanıklılık kazanmasını sağladığı için uzmanlar, mikroplarla savaşmada tarçın yağı içerikli temizlik malzemelerini öneriyor.

BAKTERİLERİ YOK EDİYOR

Son zamanlarda cerrahlar tarafından yapılan bir araştırmada; tarçın yağı içerikli bir solüsyonun, doğal çevrelerde ve özellikle hastanelerde rastlanılan streptococcus ve staphylococcus bakterilerini öldürdüğü görüldü. Sonuçlara göre canlı organizmalardaki mikropları önleyen antiseptikler ile tarçın yağı içerikli solüsyon aynı etkiyi yaratıyor.

ÖLÜLERİ SOYAR VE …

2008 yılında Fransız bilim adamlarının yaptığı benzer bir araştırmada ise; yüzde 10’dan bile daha az ölçüde kullanılan tarçın yağının, antibiyotiğe bağışıklık geliştirmiş bir dizi bakteriyi öldürmede oldukça etkili olduğu gözlemlenmişti. Amerikalı pediyatrist Dr. Lawrence D. Rosen da ev yapımı anti bakteriyel ürünleri öneriyor.

Rosen, ”Tarçın kabuğu, limon yağı ve okaliptüs ekleyerek hazırlanan bu karışım, el temizliği için oldukça etkili. Bu tarif orta çağlarda ölülerin eşyalarını ve mücevherlerini çalan hırsızlar tarafından kullanılırdı ve bu hırsızlar oldukça fazla mikrop ve bakterinin barındığı ortamlarda dolaşmalarına rağmen hiç hasta olmazdı” diyerek ev yapımı anti bakteriyel ürünlerin ne kadar etkili olduğunu açıklıyor. Tarçın yağı, bazı nadir durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olsa da mikroplara karşı oldukça etkili.

Bu karışımı kullanılmadan önce sadece elinizin küçük bir bölümünde uygulayarak cildiniz tepki gösterip göstermediğini anlayabilirsiniz.


Tags: ev yapımı antibiyotik, tarçın, tarçın kabuğu, tarçın kabuğu ne işe yarar, tarçın yağı, tarçın yağı faydaları, tarçın yağı ile yapılan temizlik, tarçın yağının faydaları, tarçın yağının faydaları nelerdir